Få et tilbud

Ekspedition til Grønland MS Fridtjof Nansen
2. – 14. juni 2026

Læs om Eriks arktiske oplevelser
med HX Expeditions fra Reykjavik til Nuuk

Selvom man har sejlet kloden rundt fra pol til pol og på kryds og tværs i årtier kan man stadig bjergtages af verden. Især, når man som krydstogtekspert Erik Pedersen, sejlede med HX Expeditions fra Reykjavik til Nuuk i sommeren 2026. Det blev et møde med Grønland i farver og flor, vild natur og en levende kultur, som stolt lever videre i hver generation.

Få et lille indblik i hans ekspedition til Grønland her.

Alle fotos er fra Eriks tur og HX Expeditions.

De lange, lyse dage giver en helt særlig ro på havet, og mødet med isbjerge, fjelde og den rå natur føles næsten uvirkeligt. Grønland om sommeren er en oplevelse, der bliver siddende længe efter.”

Krydstogtekspert, Erik Pedersen

Sejlplan

HX Expeditions
Juni 2026

Dag 1: Reykjavik og
MS Fridtjof Nansen
Island er en oplevelse for sig. Men denne gang var det kun for et kort visit. Vel ombord på MS Fridtjof Nansen, lagde skibet fra og satte kursen mod Grønland.

Dag 2-3: På havet
En stor del af rejsen var selve sejladsen. Den friske havluft, horisonten og forventningens glæde. Vi holdt øje med hvaler og havfugle, mens vi blev briefet af ekspeditionsteamet på, hvad vi kunne forvente og skulle til at opleve. Det var både lærerigt og underholdende. Og spændingen steg kun!

Dag 4: Tasermiut Fjord
Når du sejler på disse kanter, er det på naturens nåde. Og grundet isforholdene i Sydgrønland måtte vi søge ind i Tasermiut Fjord. Hvilket held i uheld! Det var overvældende at sejle i små ekspeditionsbåde langs de tårnhøje granitklipper og i det helt stille vand.

Dag 5: Qaqortog
Koldt. Men solen skinnede og vi kunne vælge mellem den sceniske tur til Hvalsøs kirkeruiner, en af de bedst bevarede vikingeområder i Grønland, en vandretur langs fjorden eller traditionel kaffemik og en tur langs byens farverige huse.

Dag 6: Qassiarsuk
Endnu en dag med fantastisk solskin! Perfekt til at besøge et historisk bosted, hiking, bådtur og et besøg til en gård, hvor vi kunne lære om Grønlands traditionelle håndværk med uld. Slut på dagen blev vi velsignet med synet af flere hvaler i bugten. At se disse store væsener boltre i havet er magisk hver gang.

Dag 7: Qaqertarsuup Fjord
Ingen ekspedition til Grønland uden gletsjere og isbjerge! Med kajak eller gummibåd drog vi ud for at sejle helt tæt på disse fortryllende skulpturer af is, der med det rigtige lys, bliver helt turkise! Ombord igen kunne de modige hoppe i det iskolde vand. Det bliver næste gang for mig. Måske…

Dag 8: Ivittuut
Som en spøgelsesby fra det vilde vestern. Men i Grønland! Det var som at træde tilbage i historien, da vi besøgte den forladte kryolitmine og husene omkring. Midt i det rå og smukke landskab blev historien og naturen forenet på en måde, der sætter sig i kroppen længe efter.

Dag 9: Ikka Fjord
Med ekspeditionsbåd sejlede vi på Ikka-fjorden, hvor der under det stille vand var de mest betagende stalagmiter. Gennem tusind af år er de sjældne mineraler vokset op, hvor det kolde havvand og det mineralholdige ferskvand mødes. Mens vi sejlede viste sig en lille flok moskusokser sig på bredden. Grønland blev med at give mere end jeg kunne drømme om.

Dag 10: Kvanefjord
Ved Kvanefjord gik vi i land ved et spændende arkæologisk område med gamle Thule-grave, der vidner om inuitternes dybe historie. En sejltur gennem fjorden bød samtidig på stejle klipper, ældgamle bjergformationer og et dramatisk landskab formet af vulkansk aktivitet, tektoniske kræfter og gletsjere gennem millioner af år.

Dag 11: Paamiut
Midt i det dramatiske landskab langt fra alt, findes alligevel små samfund, der åbenhjertigt inviterer indenfor til et glimt af deres liv og kultur. Sådan et sted er Paamiut, der åbenhjertigt gav os en lille indsigt i et liv, de færreste kommer og kender til.

Dag 12: Færingehavn
I Færingehavn gik turen til den smukkeste udsigt over den barske kyst og den gamle bygd. De forladte træhuse, rustne maskiner og tomme bygninger fortæller historien om et tidligere fiskersamfund, som naturen langsomt er ved at tage tilbage. Som rejsens sidste stop før Nuuk blev Færingehavn et stemningsfuldt møde med Grønlands fortid.

Highligths i Grønland

Store oplevelser på land

og på havet!

Altid noget at se

Erik sejlede med ekspeditionsskibet MS Fridtjof Nansen

MS Fridtjof Nansen

MS Fridtjof Nansen er et hybriddrevet ekspeditionsskib leveret i 2020 og en del af HX Expeditions’ nyeste flåde. Det er opkaldt efter den norske polarforsker og nobelpristager Fridtjof Nansen og designet til sejlads i polare farvande med P6 polar rating og isforstærket skrog. Skibet har en passagerkapacitet på 530 (maks. 500 i Antarktis), en længde på 140 meter og bredde på 23,6 meter. Fremdriften sker via et miljøvenligt hybrid-batterisystem.

Alle kahytter er udvendige, og halvdelen har private balkoner. Agtersuiterne har private udendørs boblebade med spektakulær udsigt. Indretningen er inspireret af skandinaviske naturmaterialer som granit, eg, birk og uld, hvilket skaber en afslappet og stilfuld atmosfære ombord.

Skibet tilbyder et wellnesscenter med sauna, spa og afslapningsområder. Der er også et fitnesscenter, infinity-pool og boblebade, hvor gæsterne kan slappe af efter en dag med ekspeditioner.

MS Fridtjof Nansen er udstyret med specialbygget ekspeditionsudstyr, herunder kajakker, Blueye-undervandsdroner og ekspeditionsbåde til sikker landgang i fjerne egne. Skibet har også et videnskabscenter med moderne teknologi og faciliteter til foredrag og workshops. Deltagere på ekspeditionerne bliver ledsaget af et erfarent ekspeditionsteam, der deler viden om områdets natur og kultur.

Ombord er tre restauranter, der serverer middagsmenuer inspireret af norske og nordiske madtraditioner kombineret med international madlavning og lokal inspiration. Gæsterne kan nyde måltiderne i en afslappet atmosfære med fokus på bæredygtige og lokale ingredienser.

Alle gæster får mulighed for at udforske nogle af verdens mest spektakulære og fjerntliggende destinationer. Rejserne inkluderer daglige udflugter og aktiviteter, der giver en dybdegående forståelse af de områder, der besøges. Skibet tilbyder en unik kombination af eventyr, komfort og læring, hvilket gør det til et ideelt valg for dem, der ønsker at opleve polarområderne på en bæredygtig og luksuriøs måde.

arctic superior with balcony fridtjof hansen
polar outside fridtjof nansen
expedition suite fridjof nansen

Hvilken ekspedition drømmer du om?

Ilulissat groenland diskobugt roed baad
Nordeuropa

Sommerrejse blandt Grønlands isbjerge med kurs mod Thule

Oplev: Arktiske egne, Ekspeditionskrydstogt, Natur, Små skibe, Spektakulære fjordlandskaber. Rederi: HX Expeditions Skib: MS Fridtjof Nansen Pris fra 72.800 kr. i udvendig kahyt Inkl. fly, hotel og transfer
Nordeuropa

Iskrystaller, polarhimmel & arktiske eventyr på Grønland

Oplev: All-Inclusive, Arktiske egne, Ekspeditionskrydstogt. Rederi: HX Expeditions Skib: MS Fridtjof Nansen Pris fra 61.900 kr. i udvendig kahyt inkl. hotel, fly, ekspeditioner og all inclusive ombord
Gratis fly og 0 % single tillæg
Nordeuropa

Polarnætter, nordlys og ekspedition

Oplev: All-Inclusive, Ekspeditionskrydstogt, Ikoniske seværdigheder, inkluderede udflugter, Ishav og -fjord. Rederi: HX Expeditions Skib: MS Spitsbergen Pris fra 30.400 kr. i udvendig kahyt inkl. all-inclusive, ekspeditioner og gratis fly
Hornsund
Nordeuropa

Svalbard Ekspedition. Eventyret nord for alting

Oplev: All-Inclusive, inkluderede udflugter, Ishav og -fjord, Midnatssol, Natur, Små skibe, Spektakulære fjordlandskaber. Rederi: HX Expeditions Skib: MS Spitsbergen Pris fra 72.600 kr. i udvendig kahyt Inkl. fly og hotel
Skotland Kilchurn slot ved lock
Nordeuropa

Skotlands øer på ekspeditionsskib blandt klipper, kultur og dyreliv

Oplev: Dyreliv, Ekspeditionskrydstogt, Højland, inkluderede udflugter, Natur. Rederi: HX Expeditions Skib: MS Spitsbergen Pris fra 45.500 kr. i udvendig kahyt inkl. fly, all-inclusive ombord og udflugter
Landleguan på Galapagos – Hurtigruten ekspeditionsrejse i Ecuador
Nord- og Sydamerika

Galapagos-ekspedition – i Darwins fodspor

Oplev: All-Inclusive, Dyreliv, Ekspeditionskrydstogt, Kultur, Natur. Rederi: HX Expeditions Skib: MS Santa Cruz II Pris fra 67.800 kr. i udvendig kahyt Inkl. fly, hotel og udflugter
Anna Elisabeth Ohrt, Krydstogtekspert

Anna Elisabeth Ohrt

Krydstogtekspert

Drømmer du om at tage på krydstogt?

Tag en snak med én af vores krydstogteksperter og få skræddersyet dit krydstogt.

Anna Helena Östblom, Krydstogtekspert

Anna Helena Östblom

Krydstogtekspert

Drømmer du om at tage på krydstogt?

Tag en snak med én af vores krydstogteksperter og få skræddersyet dit krydstogt.

Heidi Rylander, Krydstogtekspert

Heidi Rylander

Krydstogtekspert

Drømmer du om at tage på krydstogt?

Tag en snak med én af vores krydstogteksperter og få skræddersyet dit krydstogt.

Henrik Mølgaard, Krydstogtekspert

Henrik Mølgaard

Krydstogtekspert

Drømmer du om at tage på krydstogt?

Tag en snak med én af vores krydstogteksperter og få skræddersyet dit krydstogt.

<br>Helle Montem

Krydstogtekspert

Drømmer du om at tage på krydstogt?

Tag en snak med én af vores krydstogteksperter og få skræddersyet dit krydstogt.

Annett Løve Petersen, Krydstogtekspert

Annett Løve Jensen

Krydstogtekspert

Drømmer du om at tage på krydstogt?

Tag en snak med én af vores krydstogteksperter og få skræddersyet dit krydstogt.

Ekspedition til Grønland

Featured Image